Afyon

Batucuk 2,5 yaşında ve Antalya’ya doğru arabayla uzun bir yolculuğa çıkıyoruz fakat çocuk yolda sıkılırmı nerde yedirir nerde içiririz diye düşüncelerle son anda programı değiştirip yolu ikiye bölmek adına bir gece Afyon’da konaklamaya karar veriyoruz. Öğlen suları ulaştığımız şehirde, nerede ne yenir, ne içilir, neleri meşurdur, fikirleriyle kendimize yeni keşifler aramaya koyuluyoruz. Tabi Afyon’a kadar gelip kaplıcaları olan otelde konaklamadan olmaz akşam üzeri otelimize yerleşip akşam saatlerine kadar sıcak suyun keyfini çıkarıp, sabaha karşı Antalya’ya ulaşmak için tekrar yola koyuluyoruz.

TARİHÇE

Afyonkarahisar ili adını şehrin güneyinde bulunan kaleden ve afyon bitkisinden almıştır. M.Ö. 7000 yılından başlayarak günümüze kadar ilin sınırları içerisinde Kalkolitikten, Eski Tunç Devri’ne geçiş kültürlerinden sonra Hitit, Frig, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı medeniyetleri konumlanmıştır. Selçuklu Türklerinin 1071 yılında Anadolu’yu fethinden sonra Afyonkarahisar Türk egemenliğine geçti. Bu tarihten itibaren Afyonkarahisar, sırasıyla Selçuklu Devleti Sahipoğulları Beyliği, Germiyanoğulları Beyliği hükümdarlığı altında yaşadıktan sonra 1428′de Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katıldı.

NE  YENİR?

Afyon ili, zengin bir mutfağa sahiptir. Özellikle hamur işleri, haşhaşlı ve kaymaklı yiyecekler yöreye has özellikler taşır. Başlıca yemekleri arasında bulgur yemekleri, sakala çarpan çorbası,çullama köfte, ilibada dolması, sulu köfte, sırt dolması, göce tarhanası, nohut çöreği, göce köftesi ve tarhanası, özbek pilavı, Afyon salatası, şakşuka yer alır. Afyon kaymağı, lokum ve şekerlemeleri yörede en çok bilinen tatlılardır.

Afyon Kaplıcalarının şifalı  sularına girmeden,

İhsaniye-Ayazin (Metropolis)  bölgesi, Sandıklı Akdağ -Tokalı Kanyonu, İscehisar’daki Peri Bacalarını  görmeden,

Afyon Arkeoloji Müzesi, Ulu  Cami, İmaret Cami, Afyon Kalesini gezmeden,

Kaymaklı ekmek kadayıfı  yemeden,

Bayat’ın kök boyalı  kilimleri ve Dazkırı’nın ipek halısından almadan dönmeyin.

Tags: , , ,

Subscribe

Subscribe to our e-mail newsletter to receive updates.

Comments are closed.