Erdek

Balıkesir ilinin ilçesi olan Erdek, Marmara Bölgesi’nin Marmara Denizi’ne doğru uzanan Kapıdağ Yarımadası’nda Erdek Körfezi’nde yeralır. Türkiye’nin ilk sayfiye yerlerinden birisidir.

Erdek, Bandırma, Susurluk, Bursa gibi yerleşimlerin gözde sayfiye mekanlarıdır. Yakınlardaki Kapıdağ’ın ormanlık iç bölgeleri de ilgi çekmekte ve doğa turizmi amacıyla kullanılmaktadır.

Erdek’in 10-12 km dışında bulunan ve büyük medeniyetin yaşadığı Kyzikos(Kizikos) kentinde ilk yaşayanların Dolion’lar oldukları ve şehrin kurucusunun da Kral Kyzikos olduğu bilinmektedir. Kyzikos’dan geri kalan ve bilinen tarihi mimari zenginliklerini şöyle sıralayabiliriz; Hadrianus tapınağı, Kyzikos Amfitiyatrosu, Altıköşe kuleler, Bouleuterion, Bergama Kraliçesi Apoolonis’in adına oğulları tarafından yaptırılan tapınak, Kirazlı Yayla Manastırı.

İlçede 1990 yılından bu yana Erdek Belediyesince düzenlenen ‘’Erdek Şenlikler’’ adı altında Kültür ve Sanat etkinlikleri yapılmaktadır.

1959 yılından bu yana Türkiye’de Turizm hareketlerinin öncülüğünü yapan Erdek, sahilleri ve kumsalı ile ülkemizin en güzel plajlarından birine sahiptir. 12 km. uzunluğundaki sahil şeridinde turistik otel, motel ve dinlenme tesisleri mevcuttur.

Yıl boyu açık tesisleri, ılıman iklimi, zengin bitki örtüsü, tertemiz havasıyla Kapıdağ Yarımadası yazın olduğu gibi diğer mevsimlerde hafta sonu tatili için turizme yeni alternatifler sunuyor. Sahil yoluyla çevresini turlayabileceğiniz Kapıdağ Yarımadası’nda Aşağı Yapıcı, Tatlısu, Karşıyaka, Çakıl, Kestanelik, Çayağazı, Ballıpınar, Ormanlı, Turan, Doğanlar, İlhan, Narlı, Erdek gibi yerleşim alanları yer alırken, iç kısımlarda Belkız-Kyzikos harabeleri Kirazlı Manastır, Muhle kalesi gibi tarihi kalıntılar bulunuyor.

Çevrede Manyas Kuş Cennet, Truva Antik Kenti, veya Avşa, Marmara, Paşa limanı ada turları diğer alternatifler.

Bizde ailecek tatil köyleri bu kadar popüler olmadan önce, annemin genç kızlığından beri uğrak tatil mekanı olduğu Erdek’e her yaz muhakkak bir hafta gelir tatilimizi geçirip, keyifli anılarla dönerdik. Bizler büyüyüp ortaokul-lise çağlarına geldiğimizde Antalya, Bodrum, tatil köyleri, havuzlar, kaydıraklar popüler olmaya başladı ve yaz tatil anlayışımız bizlerinde hevesiyle bu yöne kaydı annem ve babam her 1 hafta tatil sonrası açık büfelerde yediklerinden kilolarına kilo ekledi bu sene bu kadar çok yemiycem ne gerek var bu kadar tatlıya sitemleriyle geçen seneler ve bizler evlenip evden ayrılınca annemin burnunda tüten Erdek macerasına kaldığı yerden devam edildi ama bu sefer bir fark vardı annem gönlünden geçen yazlık alma hayalini biz evlenir evlenmez hayata geçirdi ve artık torunlarım gelsin onları gezdircem bu odaya birer ranza koysak şurada zıpzıpta çocukları oynatsak derken artık her yaz hangi tatil yöresine gidersek gidelim 1 haftamızıda Erdek’e ayırmadan edemeyenlerden olduk.

Tags: , , , , , , ,

Subscribe

Subscribe to our e-mail newsletter to receive updates.

Comments are closed.