Kayseri

Paleolitik ve Prehistorik çağlardan beri yerleşim için tercih edilen ve dünyanın en eski şehirlerinden olan Kayseri, Hitit, Frig, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı gibi dünya tarihinde önemli yere sahip uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır.

Tarih sayfalarında Mazaka, Kaisareia ve Kapadokya isimleriyle geçen Kayseri, 1085′lerden itibaren tamamen Türk hakimiyetine girmiş ve 1924′de il statüsüne kavuşmuştur.

Erciyes

Şehir merkezine yakınlığı ve dünyaca ünlü toz karı ile meşhur Erciyes Dağı, şehrin güney kısmında yer alır. Türkiye’nin Ağrı Dağı’ndan sonra en büyük dağı olma özelliğine sahip olan Erciyes, yıl içerisinde kayak yapmak için uygun bir alan olarak görülebilir. Erciyes üzerinde yapımı başlanan Erciyes Master Planı ile, bölgenin uluslararası turizme katılmasının hızlanması beklenmektedir. Göçebe kültürün etkiside görülür bunaltıcı sıcaklar nedeniyle yaz aylarında yaylaya çıkmak geleneği yaygındır.

Erciyes Dağı

Türkiye’nin en güzel kayak pistine sahip bölgelerinden biridir. Ayrıca sağlık turizmi açısından da, gerek temiz ve yumuşak havası gerekse doğal zengin mineralli kaynak sularıyla sağlık ve kış sporları bakımından eşsiz güzelliklere sahip nadir yerlerden biridir.

 

Erciyes’e çıkarken Develi’nin meşhur cıvıklısını, tahinli pidesini ve ev yapımı kuşburnunun tadına bakmadan dönmeyin.

 

Tags: , , , , , , , , ,

Subscribe

Subscribe to our e-mail newsletter to receive updates.

Comments are closed.